Szürke Hegy Közösség
Dharma
 
Sásztrák
 
Egyéb
 
Újdonság
 
Mai Mantra
A létezők mind mulandók. Aki ezt látja, elfordul a szenvedés világától. A megtisztulás útja ez. (Dhammapada XX. 277.)
 
Buddha-számláló
Indulás: 2004-05-02
 
Dharma
Dharma : Személy-telen

Személy-telen

Astus  2004.05.02. 18:02

Csak semmi személyeskedés!

NO EGO!

Ez akar jelmondata is lehetne az ezoteria kovetoinek. (Ebbe beleertve a vallasok ezoterikus oldalat is). De hadd magyarazzam meg ezt a dolgot a Nagymestert segitsegul hivva.

Anatta annyit jelent kb., hogy nem-lelek, nem-en, vagyis nem-atta. Az pali atta szanszkritul atman. Az atman pedig a halhatatlan lelek hiveinek szakszava indiaban, a vedanta tanitasaiban. Am ha a Magasztos azt allitotta volna, hogy egyaltalan semmilyen lelek, szemelyiseg nincsen, akkor az nihilista, vegletes tanitas lenne. De errol szo sincs! A dolgok jonnek es mennek, keletkeznek es elmulnak, vagyis ami letrejott, az el is mulik, egy szoval: anicca, nem-allandosag. Es ehhez a kettohoz kapcsolodik meg egy fontos dolog. Aki nem latja be a vilag allandotlansagat es entelenseget, az ragaszkodik a dolgokhoz, s ebbol kovetkezoen jon letre a szenvedes, vagyis a dukkha, ami szo szerint inkabb felremenest, tevedest jelent. Ez a harom a Felebredett egyik legfontosabb meglatasa a vilagrol: a vilag allandotlan, ezert szenvedesteli, s ami allandotlan es szenvedesteli, az nem en vagyok, az nem lelek.

Ebbol lathato, hogy nem arrol van szo, hogy egyaltalan nincs olyan, hogy ego, csak arrol, hogy ez is feltetelektol fuggo es valtozo. Ebben a pillanatban eppen ilyen vagyok. Aztan a kovetkezoben meg olyan, folyton valtozva. Ez a szamszara, a valtozo vilag, amiben ujbol es ujbol meghalok, majd megszuletek, pillanatrol pillanatra.

A szenvedestol pedig van szabadulas. Ha meglatom, felismerem, megertem azt, ami van. Felismerem, hogy a dolgok csak jonnek es mennek. Felismerem, hogy a szenvedest ennek fel nem ismerese okozza. Ha nem ismerem fel, akkor ragaszkodok az allandosaghoz, olyan valamihez, ami nem valosagos, vagyis egy kaprazatban, sajat elmem szulte vilagomban elek (maya). Ha felismerem, akkor megertem, hogy nincs mihez ragaszkodni, ezaltal a ami jon, azt hagyom jonni, s ami megy, azt hagyom menni (wei wu-wei, cselekves nelkuli cselekves).

Roviden ennyi lenne a dolog lenyege, sajat megfogalmazasomban. Ezt aztan lehet igy is magyarazni, meg ugy is, de csak az szamit, hogy megertjuk-e azt, hogy a dolgok csak jonnek es mennek, vagy nem.

Ta-mej haldokolt. Azt mondta szerzeteseinek: 
- Ami jön, fogadjátok, ami megy, hagyjátok!
Kisvártatva felsivított egy repülőmókus. 
- Ennyi az egész - szólalt meg utoljára. - Vigyázzatok rá!

 
Bódhidharma
Főkapu
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
MONDO
Avagy: Kérdés-Felelet! (csak tagoknak)
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!