Gyakorlatok
Astus 2004.06.04. 13:17
Mert az elmélet önmagában szart sem ér.
I. Alapok
1. Elmélkedés a tanításokról, a kérdéseinkről, a világról, magunkról. Ez a gondolati megközelítése a zennek. Ez fenntartja a kételyt, hogy tovább kérdezzünk, másrészt segíti a tanításban való bizodalmunk növekedését.
2. Összpontosítás egyetlen dologra. A tárgya bármi lehet, egyetlen szó, egyetlen gondolat, kérdés, a lélegzés, a test, vagy annak része. Segít az összeszedettségben, hogy ne térjünk el a választott iránytól, javítja a kitartást. A gyakorlás elvihet egészen a tárggyal való eggyé válásig is.
3. Szemlélődés, vagyis a jelenben levő dolgok összességére való tudatosság. Bármi jelenik meg, tudom, hogy megjelent. Bármi tűnik el, tudom, hogy eltűnt. Nem azonosulok és nem határolódom el a történésektől. A szemlélődés kiterjeszthető a teljes napra, folyamatosan fenntartható. A gyakorlat növeli az éberséget, a jelenben levést, s a bölcsességhez vezető kapu.
II. Meghatározottak
1. Zazen. Két módot jelent. Először is testtartás. Lehet hagyományos kivitelben, ülőpárnán, lótuszban, vagy fél lótuszban. Ami mindenképp fontos, az egyenes hát, ami nem laza és nem feszített, hanem a természetes tartása, azért, hogy ne aludjunk el, s ne fájjon a hosszabb üléstől. A fejet hasonlóan egyenesen tartsd. Figyelmedet kezdetben a helyes tartás köti le, de mikorra elég gyakorlatod van ebben, s megy magától, akkor nyugodtan folytathatsz bármilyen gyakorlatot, zavartalanul. Másodszor pedig tudat tartást jelent, a nyugodt, meg nem mozduló és összeszedett állapotot. (Képeket lásd itt)
2. Huatou. A tudatra való rátekintésben segít. Azt figyeled, hogy mi van, mielőtt egy gondolat megjelenik, honnan jelenik meg, s hová tűnik el. Ez elvezet valódi természeted meglátásához, s ezáltal a megvilágosodáshoz.
3. Kóan. Lehet a három alapgyakorlattal is használni, ám legfőbb hasznossága az, hogy azt méri, mennyire tudod alkalmazni azt, amit elértél már, s emellett segít a továbbjutásban is. Két dologra lehet figyelni egy kóan gyakorlat során: mi miért van úgy, ahogy a kóanban, másrészt, te hogyan viszonyulsz ehhez. A kóanok huatouként is működnek, vagyis a tudat igaz természetére mutatnak rá.
III. Haszon
Vagyis, miért gyakoroljak? Ezt neked kell elsősorban kitalálni. Ha csak néha egy nyugodt fél órát szeretnél, arra jó az összpontosítás. Ha egy egyszerűbb kérdés foglalkoztat, akkor elmélkedsz - nem mintha ez valami különleges dolog lenne. Zen szempontból a gyakorlás az önismerethez, a tudatod valódi természetének felismeréséhez segít, ezért is a gyakorlatok tárgya ilyenkor maga a tudat. Nos, legyen ez az első kérdés, amit megvizsgálsz: miért gyakoroljak?
|