Az áramlással
Buddha 2004.11.19. 17:03
(Anuszóta szutta AN IV. 5.)
Ez a négyfajta személy található a világban. Melyik négy? A személy, aki az áramlással megy, a személy, aki az áramlás ellen megy, a személy, aki erősen áll, és az aki keresztül ment, túljutott, aki biztos talajon áll: egy brahman.
És ki az a személy, aki az áramlással megy? Van, mikor egy személy érzéki szenvedélyekbe merül és gonosz tetteket követ el. Ezt hívják a személynek, aki az áramlással megy.
És ki az a személy, aki az áramlás ellen megy? Van, mikor egy személy nem merül érzéki szenvedélyekbe és nem követ el gonosz tetteket. Bár fájdalommal járhat, bár szomorúsággal járhat, bár lehet, hogy sír, arcát könny fedi, a szent életet éli, ami tökéletes és tiszta. Ezt hívják a személynek, aki az áramlás ellen megy.
És ki az a személy, aki erősen áll? Van, mikor egy személy, az első öt béklyót* teljesen legyőzve, ezért újraszületik [a Tiszta Helyeken], ott teljesen szabad lesz, sosem tér vissza abból a világból. Ezt hívják a személynek, aki erősen áll.
És ki az a személy, aki keresztül ment, túljutott, aki biztos talajon áll: egy brahman? Van, mikor egy személy, a tudati zavarodottság legyőzésével, belép és megmarad a zavarodottság-nélküli éberség-szabadulásban és tisztánlátás-szabadulásban, ismerve és megjelenítve magának az itt és mostban. Ezt hívják a személynek, aki keresztül ment, túljutott, aki biztos talajon áll: egy brahman.
Ez a négyfajta ember található a világban.
Érzéki szenvedélyekben kötetlen emberek,
szenvedélytől nem üresek,
belemerülve az érzékiségbe:
visszatérnek a születésbe és öregségbe,
újra és újra
vágytól ostromolva
az áramlással mennek.
Így a megvilágosodott,
éberséggel megalapozta
az érzékiségbe és gonoszba nem merülést,
bár fájdalommal járhat,
elhagyhatja az érzékiséget.
Úgy hívják:
aki az áramlás ellen megy.
Bárki,
elhagyva az öt szennyeződést,
tökéletes a gyakorlásban,
nem zuhan vissza többé,
éberségben képzett,
elnyugodott érzékekkel:
úgy hívják
aki erősen áll.
Ki a magas és alacsony
minőségeket mind ismerve
elpusztította,
végükre ment,
nem léteznek:
úgy hívják
a tudás mestere,
aki beteljesítette a szent életet,
elment a világ végére,
túljutott.
*tíz béklyó: 1. énképzet, 2. kétely, 3. szertartásokhoz és szabályokhoz való kötődés, 4. érzéki vágy, 5. ellenszenv, 6. finomanyagi létezésre irányuló vágy, 7. anyagtalan létezésre irányuló vágy, 8. önhittség, 9. nyughatatlanság, 10. nem tudás
|