Az ember alkotoi
Astus 2004.05.02. 16:01
Miből is vagyok? Az összetevők és azok fontossága, gyakorlati felismerésük és használatuk.
Ami keletkezik, az el is mulik.
Semmi sem mulik el.
Igazan erdekes jatek. Mert mi is tortenik valojaban? A Buddha beszelt ot halmazrol(khandha), vagyis a test(rupa), az erzekeles(vedana), az eszleles(saňňa), a kesztetes(sankhara), s a tudatossag(viňňana). (A szakszavakat csupan azert mellekelem, hogy aki esetleg ennek szivesen utananezne, annak konnyebb legyen, mert a forditasok eleg valtozatosan adjak vissza.) Ezen belul a test az, amibe a negy elem (tuz, viz, fold, leg) tartozik. Nos, ez az ot halmaz az, ami azt a bizonyos Ent alkotja, mikor osszeallnak. Egy darabig egyutt mukodnek, majd szetbomlanak.
Ezt az ot halmazt a sajat megfigyeleseim alapjan maskent hataroztam meg, hisz masfajta nyelvezettel rendelkezem, mint valaha Gotama remete, de lenyegileg ugyan azt takarja, legfeljebb sokkal erthetobb lehet egy mai ember szamara.
Az ember alkotoi:
1. Test: ez az ot erzekszerv, a legnyilvanvalobb alkoto.
2. Lelek: ez az erzesek, a hangulatok, a benyomasok
3. Szellem: ez a gondolkodas, az ertelem
4. Figyelo: ami ragaszkodik, itel, dont, hataroz
5. Emlekezet: minden tapasztalat megorzoje
6. Tapasztalo: a figyelem tudoja
Ha ezt a halmazokkal szeretnenk parba rakni, akkor csak a 4.-t es az 5.-t fel kell cserelni, s a 6.-t elhagyni. Emellett az en meghatarozasom megfelel a mahayana tanoknak is, miszerint a 3. az a 6.(mano-vijňana), a 4. az a 7.(manas), s az 5. az a 8. tudatossag (alaya-vijňana). Es a 6. az a 9. (dharmakaya, bodhicitta, nirvana), mar ahol ezt emlitik. Ez persze csak azokat erinti, akik valamennyire jartasak a buddhizmusban is.
Visszaterve a mulando-nem mulando temakorre, az 1-5.-ig mind keletkezik es elmulik. Ezt a keletkezest es elmulast ugy kell erteni, hogy pl. jon egy gondolat: alma. Ebbol kovetkezoen eszreveszem, hogy ehes vagyok. Aztan osszefut a szamban a nyal, szinte erzem az alma izet. Megyek, s eszem egy almat. Alma eves kozben a tevet nezem, ahol epp egy szep hazat mutatnak. Ez a haz nekem megtetszik, s arrol abrandozom, hogy milyen jo is lenne, ha nekem is lenne egy ilyenem. Ebbol eszembe jut a penz. A munka, a lotto, a rablas, a bun, a borton, a homoszexualitas, a szex, egy jo no, a baratnom, ... Hol van az alma? Az, amit almanak nevezunk, mar reszeire bomlott (szetszorta a halmazait), hogy azok a halmazok majd maskent jelenjenek meg. Egy resze a testembe epul, egy reszuk urulek lesz, egy resz a kukaban van... Igy mukodik, az ok-okozat torvenye szerint, vagy a karma szerint. Egyikbol jon a masik. Az almabol a baratnom lett.:) Ennek a folyamatnak nagyon szep kifejtese a 12es oksagi lancolat, amit, ha Anatta testvernek van kedve, akkor ki is fejthetne a szangha javara es epulesere.
Meg emlitest tennek a hatodik alkotorol. Tapasztalonak neveztem el, mert semmi mast nem csinal, mint azt tapasztalja, ami a jelenben van. Nem ragaszkodik, vagytalan, gondolatnelkuli. A buddhizmus celje, hogy ezt a Tapasztalot megismertesse a gyakorloval. Hogy a Figyelo a Tapasztalora iranyuljon, ezaltal felismerjuk Valodi Termeszetunket. Ez az, amivel igazan foglalkoznunk kell. Ez a zen, ami csak a Tapasztaloval foglalkozik. Ha ez megvan, akkor utana lehet foglalkozni a tobbi alkoto mukodesevel, mert addig csak tevuton jarnank.
Es hogyan lehet meglatni a Tapasztalot? Eleg egyszeru gyakorlat, csupan bizonyos merteku nyugalomra es osszeszedettsegre van hozza szukseg. Ha ez megvan, akkor utana fokozatosan megfigyeljuk eloszor az elso, majd a masodik, s vegul a harmadik alkotot. Ez az elso lepes. Ha ez megvan, ami persze nem mindig megy annyira konnyen, akkor utana, mikozben egyszerre figyelunk mindent, tullepunk a Figyelon, azon mod, hogy csupan Vagyunk, vagyis csak hagyjuk a dolgokat jonni es menni (wei wu-wei), nem avatkozunk bele semmi be sem (ahimsa). Ez az elmeny az, amit megvilagosodasnak szokas nevezni. Mikor nem azonositjuk magunkat semmivel sem, az En ellobban (nirvana). A Buddha szerint ezzel a gyakorlattal akar 7 nap alatt is el lehet erni a megvilagosodast. En azt mondom, ehhez a gyakorlathoz meg a 7 masodperc is rengeteg ido, s mar a celnal is vagyunk. De ha ez megsem sikerulne akar 7 mp, akar 7 nap alatt, akkor sem szabad csuggedni. Viszont, garantaltan eredmenyre vezet. Csak rajtad all!
Nos, ha ezzel a gyakorlattal ugy erezzuk, mar vegeztunk is, akkor elso lepesben erdemes megbizonyosodni bolcsessegunk melysegerol. Erre vannak a koanok. Amint ezt is befejeztuk, lehet nekilatni az erzo lenyeket segiteni.
Sok sikert a gyakorlathoz!
|