Az ezotéria
Astus 2004.05.02. 16:23
Mivel hatalmas zavart lattam eddig mindenfele, ha valakit megkerdeztek arrol, mi az az ezoteria, igy ennek letisztazasara irtam ezt a szösszenetet.
Az ezoteria szo a gorog εσώτερος (eszóterosz) szobol szarmazik, jelentese belso. Gyakorlati szohasznalatban olyan tudasra utal, ami csak kevesek szamara ismert, illetve ismerheto, innen a szokasos forditasa: titkos tanok.
Altalaban ugy kepzelik, hogy azert ez az elnevezes mert egyreszt a regebbi idokben tiltott volt, masreszt meg azert, mert eltitkoltak az emberek elol. Ez bizonyos fokig igaz is. De sokkal inkabb megragadja a szo jelenteset az, ha az ezoterikus tudas valojaban nem az elobbiek miatt titkos, hanem egyszeruen azert, mert csak kevesek kepesek megerteni, s szerintem ez a valodi tartalma a jelentesenek.
Ezoterikus tanok koze soroljak peldaul a magiat, a kulonfele termeszetfeletti kepessegeket es lenyeket, az energetikat, a joslast, stb. Igen, ezeket nevezem en az ezoteria kulsosegeinek, hisz ezek egyreszt tanulhatoak, masreszt egyaltalan nem ismeretlenek, se most, de a regebbi idokben sem, bar igaz, hogy nagyanyam gyerekkoraban nem jatszottak az emberek Rider tarot-val, de mondjuk tudtak, mi az a joskartya (csak mondjuk magyar kartyat hasznaltak). De akkor mi az ezoteria belso oldala?
A szo jelentesebol fakadoan is, igazan ezoterikusnak nevezheto minden, ami valodi onmegismeresre iranyul, s itt nem a pszichologiai megkozelitest ertem ezalatt, vagyis az ember szemelyisegenek a megismereset, bar mindenkeppen ez is egy resze, de kevesbe fontos, mint az, hogy valodi lenyegunket tarjuk fel, s ezt mar gyakorta misztikusnak is nevezik. Ez az a tudas, ami csak keves ember szamara ismert, de errol a tudasrol szolo irasok, beszamolok mindig is nyilvanosak voltak, csupan elkerulte a tobbseg figyelmet, mert nagyon keves az az ember, aki valodi tudast keres, inkabb csak birtokolni akar valamit.
A kulso es a belso oldal osszekapcsolodasa akkor valik nyilvanvalova, ha megnezzuk, masokkal hogyan tortent, vagy magunk is ralepunk az igazi tudas osvenyere. A buddhizmuson belul ismert dolog, hogy a gyakorlas soran megjelenhetnek kepessegek. Ezek a kepessegeknek egy osi felosztas szerint: tavolba/tisztan latas, tavolba/tisztan hallas, gondolatolvasas, elozo eletek ismerete, kulonfele varazslatok tudasa, s van +1, amivel minden felebredett rendelkezik, a karma megszuntetese. Az elso 5-t csupan kiserojelensegnek tartjak, s kevesbe fontosak. Bar peldaul a tibeti hagyomanyban eleg nagy hangsulyt fektetnek a kulonfele kepessegekre, mig mas iskolakban ezeket megprobaljak elkerulni. Miert?
Kozismert dolog, hogy a legtobb kereszteny egyhaz a satan muvenek tart mindenfele magiat. Vajon mire fol ez a nagy ellenallas? Nem allitom, hogy errol a kereszteny egyhazaknak jelenleg is tudomasuk lenne, de, hogy maradjunk a buddhizmusnal, a kulonleges kepessegeket, varazstudomanyt, mind olyan dolgoknak tartjak, amik konnyen leterithetik az embert a valodi onmegismeres utjarol, hisz rengeteg csabitas rejlik benne, mik az ember egyik alapveto vagyat elegitik ki, a hatalmat. Talan igy mar erthetobb, mitol fekete a magia a keresztenyeknel, s ezzel semmikeppen nem akarom vedeni oket.
Summa summarum, torekedjetek faradhatatlanul az igazi onmegismeresre.
Tanulva a Historia X-bol, egy iras szep befejezese nemi idezet.
Bolcs Salamontol, aki amit csak lehetett, kiprobalt, s vegul erre jutott:
"Mindezekből, fiam, intessél meg: a sok könyvek írásának nincs vége, és a sok tanulás fáradságára van a testnek. A dolognak summája mindezeket hallván, ez: az Istent féljed, és az ő parancsolatit megtartsad; mert ez az embernek fődolga." /Prédikátor könyve 12:14,15/
"Okos, aki érti az embereket;
aki önmagát érti: ihletett.
Hatalmas, aki másokat legyőz;
aki önmagát legyőzi: erős."
/Tao te king 33. verse/
|