A tanítvány útja
Astus 2004.05.02. 17:24
Hogyan legyünk tanítványok?
Ut a tanitványságig?
No igen, ez okos felvetés. Ott kezdödik a zen, ahol már tanitvány vagy. De addig?
Ugy mondják, persze nem mindenki, hogy a zen a legfelsöbb ut. Ám az egyetemhez kell az érettségi, ahhoz meg a nyolc általános.
Az elsö lépés felismerni a szenvedést. Vagyis, nem tul jo abba belegondolni, hogy megszülettem, itt vagyok, ahhoz hogy itt legyek még tennem is kell, s aztán meg nyom nélkül kinyiffanok. A születés és halál közt azon mesterkedem, hogy minél több joban, s minél kevesebb rosszban legyen részem. Ekkor keletkeznek a vallások, a filozófiák. A Felébredett megoldást igér, méghozzá most. "Tedd a jot, kerüld a rosszat és tisztitsd meg a szivedet." Nagyon egyszerü, mégis egy életre szolo munka. Szoval, ha már sikerült felismerni, hogy a világ nem is annyira kellemes hely, mint azt képzeltük, akkor felébred a vágy a szabadulásra. Ez egy oriási lehetöség! Ezért ha bárki is tanitani akar valakit a szabadulás ösvényéröl, mutassa meg neki, mitöl is lehetne megszabadulni, s mit lehet kapni. Ha az illetö eléggé átérzi nyomoruságos helyzetét, akkor elindulhat a tanulás. Itt kell választani, hogy melyik középiskolában szeretnénk tanulni.
A második lépés a helyes gyakorlás. A testet fegyelmezzük az erkölcsös életre. A lelket kitöltjük szeretettel, odaadással, együttérzéssel. A szellemet türelemmel, nyugalommal, békességgel itatjuk át. Az értelmet (figyelö + emlékezet) az összeszedettségre, koncentráciora gyakoroltatjuk, s fenntartjuk a törekvést, az elszántságot, a jo indittatást. Ezekböl következöen bölcsességre teszünk szert, ami a buddha-természet (tapasztalo) meglátása, a végsö cél megpillantása.
Amint megláttuk a célt, megtapasztaltuk valodi lényegünket, elindulhatunk a tanitványság utján, ami elmélyiti tapasztalásunkat és a buddhaságba visz el.
Röviden ez lenne az ut a hétköznapi embertöl a buddháig. És ha már buddhák vagyunk, akkor elindulhatunk a hétköznapi emberig. Ekkor igazi mesterré válunk, a világmindenség tanitojává.
|